Otwarte Okno
Głos od A do Z
Do naszej szkoły przyjechali niesamowici goście – artyści z zespołu Mozaika. Dzięki nim i ich leśnym kolegom, dowiedzieliśmy się na jak wiele sposobów można wykorzystać swój głos! To było niesamowite, na scenie tylko trzy osoby, a głosów mnóstwo! Dziękujemy panu Przemkowi Mazurkowi – tacie Zuzi i Kaliny Mazurek za piękny koncert!
Pomagam!
TYDZIEŃ POMAGANIA INNYM rozpoczął się od przygotowania klasowych map myśli, z których można odczytać:
- Komu i jak możemy pomóc?
- Zawody, w których ludzie pomagają innym.
- Uczucia osób, którym potrzebna jest pomoc?
- Emocje, jakich doświadczamy, kiedy udzielimy komuś pomocy?
Dzieci otrzymały również tabelki z zaznaczonymi dniami tygodnia, w które wpisały komu pomogą, w danym dniu i jak to zrobią.
Powstała również kula śniegowa z dobrymi uczynkami – każdy, kto udzielił komuś pomocy w ciągu tego tygodnia mógł napisać lub narysować to na ażurowej serwetce, a następnie mógł ją dokleić do innych śnieżynek – w efekcie powstała wielka śniegowa kula.
Halo, Cogito w czym mogę pomóc?
Na ścianie zawieszony został telefon. Pod nim każde dziecko mogło naklejać zgłoszenie, komu chcą udzielić pomocy lub jakiej pomocy potrzebują.
Wyjątkowy gość
Na angielskim w 1a mieliśmy wyjątkowego gościa – z dalekiej Ameryki, kraju kowbojów, przyleciał do nas wujek Chuck. Bariera językowa nie istniała. Dzieci śpiewały piosenki, tańczyły, zadawały mnóstwo pytań i dobrze opiekowały się naszym gościem. Mamy nadzieję, że Chuck jeszcze nas odwiedzi 🙂
Lekcje sztuki
Pan Krzysztof – tata Zuzi zgodził się poprowadzić zajęcia na temat sztuki sprzed 300 tys. lat. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści i chętnie interpretowali malowidła skalne. Znaleźli także odpowiedz na pytanie: dlaczego ludzie pierwotni wykonywali rysunki na skałach?
Pierwsza pomoc
Zwieńczeniem zajęć dotyczących bezpieczeństwa na drodze było spotkanie z Panem Łukaszem – tatą Tosi z klasy 2a. Dzieci mogły wykazać się wiedzą związaną z numerami alarmowymi, wzywaniem pomocy i kolejnością przekazywanych informacji oraz zostały przeszkolone w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi za cenne wskazówki!
Z wizytą w Cogito
6 października 2016 r. gościliśmy w Cogito nauczycieli akademickich z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Bułgarii i Polski. Goście poznali filozofię naszej pracy oraz uczestniczyli w zajęciach.
Dzieci otrzymały również upominek – zestaw do kaligrafii. Nauczyciele swoją wizytę uwiecznili w „Księdze pamiątkowej – Cogito”.
Dbamy o zdrowie
Gościliśmy w naszej szkole studentów z Wyższej Szkoły Edukacji
i Terapii z Poznania. Wszystkie dzieci spotkały się z fizjoterapeutami i technikami dentystycznymi. Poruszano bardzo ważne kwestie dotyczące „zdrowych plecaków” i „zdrowych ząbków”.
Spotkania zorganizowała pani Anna Dolczewska – Samela, mama Miłosza z kl. 3.
Dziękujemy!
Spotkanie z ekspertem
Na ostatnich zajęciach Spółdzielni Uczniowskiej odwiedził nas tata Magdy, który pokazał małym przedsiębiorcom jak powstają reklamy. Dzieci dowiedziały się w jakim celu tworzy się reklamy, jak się je nakręca oraz czy można im wierzyć. Na koniec uczniowie otrzymali prezent – zdjęcie z dedykacją od aktora Piotra Adamczyka.
„Dzień Książki i Praw Autorskich”
21 i 22 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Książki i Praw Autorskich”. W czwartek do klas przybyli zaproszeni goście (dyrekcja, pracownicy szkoły oraz rodzice), którzy czytali dzieciom przygotowane przez siebie teksty. W piątek o godzinie 9.00 uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z Piotrem Nowickim, autorem książki „ To się w głowie nie mieści”. Pisarz opowiedział o swojej pracy, o procesie powstawania książki oraz przeczytał jedną z nich młodym słuchaczom.
Uczniowie klasy II a wzięli udział w wyjściu do pobliskiej biblioteki, gdzie dowiedzieli się co należy zrobić, aby wypożyczyć książkę lub film oraz jakie zasady obowiązują w bibliotece. Uczniowie poznali zasady zwrotu
i przedłużania terminu wypożyczonej pozycji, a także mogli zobaczyć jak zakładana zostaje karta nowego czytelnika zarówno ta tradycyjna jak i elektroniczna.
Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie na najładniejszą zakładkę do książki. Podczas zajęć miały miejsce także doświadczenia poszukujące. Do końca kwietnia w naszej szkole trwa akcja „Podaruj książkę Cogito”. Uczniowie i rodzice mogą podarować szkole książkę wraz z dedykacją od siebie.
Zdrowie
W klasie 2b zajęliśmy się zagadnieniami zdrowego odżywiania oraz higieny osobistej. Zaprosiliśmy do klasy eksperta, którym został tata Zosi Lisowskiej. Pan Wojtek pracuje w szpitalu, jako ratownik medyczny i pokazał, jak postąpić w momencie zagrożenia życia. Była to dla nas okazja, aby odświeżyć kilka wiadomości, a także nauczyć się nowych rzeczy. Między innymi utrwaliliśmy numery alarmowe, dowiedzieliśmy się jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.
Wiemy już, do czego służy defibrylator oraz jak z niego korzystać. Mieliśmy nawet szansę zobaczyć, w jaki sposób zaszywa się ranę. Przedmiotem demonstracyjnym został banan, bo to właśnie na jego skórce Pan Wojtek zakładał szwy. Bardzo dziękujemy rodzicom Zosi za odwiedziny i ciekawą oraz jakże ważną lekcję.
Lotnicy w Cogito
Dzieci marzyły o spotkaniu z pilotami. W tym celu zwróciły się z prośbą o pomoc do Grupy Żelazny. Udali się do nich piloci Agata Nykaza i Wojciech Nowaczyk. Zobaczcie jak wyglądała wizyta.
Jakiś czas temu uczniowie z klasy 2b mieli możliwość gościć Pana Arkadiusza Szymkowiaka, który jest członkiem Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”. Podczas spotkania Pan Arek zaprezentował nam umundurowanie i wyposażenie żołnierza Wojsk Wielkopolskich. Dowiedzieliśmy się czym różnił się mundur, który miał na sobie od ubioru armii cesarskiej. Mogliśmy przymierzyć nakrycia głowy, dotknąć karabin z bagnetem oraz granaty, które jak się dowiedzieliśmy trzymane były w tak zwanym chlebaku.
Na pamiątkę tego spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali legitymację żołnierza Wojsk Wielkopolskich oraz rogatywkę.
Lekcja historii była dla nas bardzo wartościowa. Serdecznie dziękujemy Panu Arkadiuszowi za przyjście i mamy nadzieję na następne spotkanie.