Uprzejmie informujemy, iż dnia 04.06.2024r. tj. wtorek o godz. 17.00 odbędzie się zebranie rodziców uczniów klas pierwszych rozpoczynających naukę w Cogito od września 2024 roku.
Serdecznie zapraszamy do sali teatralnej w przyziemiu.
Dnia 30 kwietnia 2024 r. o godzinie 12:00 podano do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niekwalifikowanych w wyniku postępowania rekrutacyjnego do Publicznej Szkoły Podstawowej COGITO (listy wywieszono na drzwiach wejścia głównego do szkoły)
W celu przyjęcia do szkoły kandydata niezamieszkałego w obwodzie szkoły należy złożyć w sekretariacie szkoły potwierdzenie woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia:
Kandydaci zamieszkali w obwodzie Publicznej Szkoły Podstawowej COGITO zostali przyjęci z urzędu na podstawie zgłoszenia.
Rekrutacja do szkoły odbywa się wyłącznie za pomocą formularza online.
– Klikając w poniższe linki należy wypełnić wniosek online i wygenerować dokument do druku i podpisu.
– Wniosek wraz z załącznikami zostaje automatycznie zapisany w systemie rekrutacyjnym (dane są zabezpieczone).
– Dokumenty należy wydrukować, podpisać i zeskanować, a skan podpisanych dokumentów załączyć do systemu w formie załącznika.
– Oryginały podpisanych dokumentów do 12 kwietnia 2024 r. należy dostarczyć do sekretariatu szkoły.
Jeżeli wystąpiłaby trudność z załączeniem do systemu skanu podpisanych dokumentów, proszę przesłać je na adres: [email protected]
(linki będą aktywne od 3.04.2024 r. do 12.04.2024 r.)
TERMINY PRZEPROWADZANIA POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO
ORAZ POSTĘPOWANIA UZUPEŁNIAJĄCEGO
DO PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ COGITO W POZNANIU
NA ROK SZKOLNY 2024/2025
Lp. | Rodzaj czynności | Termin w postępowaniu rekrutacyjnym | Termin w postępowaniu uzupełniającym |
1. | Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. | 03 -12 kwietnia 2024 r. | 03 – 07 czerwca 2024 r. |
2 | Spotkanie rodziców (opiekunów prawnych) dzieci z Przewodniczącą komisji rekrutacyjnej i wyznaczonymi przez niego członkami, odbywające się w indywidualnie ustalonym terminie. | 15 -19 kwietnia 2024r | 12 -13 czerwca 2024 r. |
3 | Spotkania kandydatów z członkami komisji rekrutacyjnej (nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej i psychologiem) w formie w warsztatów diagnostycznych trwających około 2 godziny (sytuacje zadaniowe i zabawy grupowe w kilkuosobowych grupach). Liczba terminów spotkań rekrutacyjnych uzależniona jest od ilości kandydatów. | 22 – 26 kwietnia 2024 r. | 10 -11 czerwca 2024 r. |
4. | Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych | 30 kwietnia 2024r. godz. 12.00 | 14 czerwca 2024 r. godz.12.00 |
5. | Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia | 30 kwietnia – 08 maja 2024 r. | 14 -18 czerwca 2024 r. |
6. | Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych | 10 maja 2024 r. godz.12.00. | 20 czerwca 2024 r. godz.12.00 |
REGULAMIN POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO DO PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ COGITO NA ROK SZKOLNY 2024/2025
I. ZASADY PRZYJĘĆ DO KLASY I W SZKOLE PODSTAWOWEJ ZOSTAŁY PRZYGOTOWANE W OPARCIU O ZAPISY:
ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. 2023 poz.900);
ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019,poz.1737);
rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek ( Dz.U 2022, poz. 2431);
zarządzenie Zarządu Ogólnopolskiego Operatora Oświaty w sprawie terminów składania wniosków o przyjęcie do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz szkół podstawowych prowadzonych przez Ogólnopolskiego Operatora Oświaty oraz w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Ogólnopolskiego Operatora Oświaty, liczby punktów za każde z tych kryteriów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia.
II. INFORMACJE OGÓLNE
1. Do klas I przyjmowane są:
a) dzieci 7 letnie (urodzone w roku 2017) – objęte obowiązkiem szkolnym;
b) dzieci 6 letnie (urodzone w roku 2018) – zgodnie z wolą rodziców, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym,
w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej;
c) do szkoły podstawowej w pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci zamieszkujący na terenie obwodu Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito
w Poznaniu, a następnie, na wniosek rodziców, kandydaci zamieszkujący poza obwodem.
2. Rekrutacja na rok szkolnych 2024/2025 prowadzona jest z wykorzystaniem systemu rekrutacyjnego online https://rekrutacja.operator.edu.pl/rejestracja/.
3. Wniosek/zgłoszenie oraz załączniki należy wypełnić za pośrednictwem formularza online, a następnie po wygenerowaniu dokumentów należy je wydrukować i podpisać. Oryginały podpisanych dokumentów należy dostarczyć do sekretariatu szkoły w terminie określonym w terminarzu rekrutacji.
III. ZASADY PRZYJĘĆ
1. W postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2024/2025 ustala się następujące zasady i kryteria przyjęć do Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito w Poznaniu:
2. KANDYDACI ZAMIESZKALI W OBWODZIE SZKOŁY:
a) Kandydaci zamieszkali w obwodzie Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito w Poznaniu, którzy ubiegają się o przyjęcie do klasy I – przyjmowani są na podstawie zgłoszenia.
Wymagana dokumentacja: oświadczenie o miejscu zamieszkania rodziców kandydata i kandydatki, które składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (art. 151 ust. 2 i 3 ww. ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).
b) Rodzice/prawni opiekunowie drukują wypełnione zgłoszenie i po podpisaniu przez oboje rodziców/prawnych opiekunów składają go w szkole.
c) Na podstawie dostarczonego zgłoszenia i zweryfikowanego przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej adresu zamieszkania kandydata, kandydat zamieszkały w obwodzie szkoły zostaje przyjęty z urzędu do klasy I.
3. KANDYDACI SPOZA OBWODU:
a) Kandydaci, dla których wybrana szkoła nie jest szkołą obwodową, biorą udział
w postępowaniu rekrutacyjnym, jeżeli szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami.
Kandydaci przyjmowani są zgodnie z kryteriami określonymi przez Zarząd Ogólnopolskiego Operatora Oświaty.
b) Rodzice/prawni opiekunowie drukują wypełniony wniosek i po podpisaniu przez oboje rodziców/prawnych opiekunów składają go w sekretariacie szkoły.
c) Do wniosku rodzice/prawni opiekunowie dołączają, określone w uchwale Zarządu Ogólnopolskiego Operatora Oświaty, oświadczenia oraz dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów.
d) Podpisy złożone na wniosku i oświadczeniach są potwierdzeniem zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.
e) Oświadczenia o spełnianiu kryteriów składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. (art. 150 ust. 6 ustawy Prawo oświatowe).
f) Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, lub może zwrócić się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności. W celu potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach, wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania kandydata korzysta z informacji, które zna z urzędu, lub może wystąpić do instytucji publicznych o udzielenie informacji o okolicznościach zawartych w oświadczeniach, jeżeli instytucje te posiadają takie informacje. Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka może być zweryfikowane w drodze wywiadu przeprowadzanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata (art. 150 ust. 7 i 8 ustawy Prawo oświatowe).
IV. PIERWSZY ETAP REKRUTACJI
1. W pierwszym etapie rekrutacji odbywa się spotkanie rodziców/ opiekunów prawnych kandydatów z Przewodniczącą komisji rekrutacyjnej i wyznaczonymi przez nią członkami komisji, odbywające się w indywidualnie ustalonym terminie. Niestawienie się na spotkanie jest równoznaczne z rezygnacją z dalszego udziału w rekrutacji.
2. Kolejny element I etapu rekrutacji uczniów odbędzie się w formie spotkania dzieci
z członkami komisji rekrutacyjnej (nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, psycholog, pedagog). Dzieci w grupach 7-8 – osobowych wezmą udział w warsztatach diagnostycznych trwających około 1,5 godziny. Będą to sytuacje zadaniowe i zabawy grupowe, we wspierającej atmosferze.
3. Liczba terminów spotkań rekrutacyjnych uzależniona jest od liczby kandydatów. Rodzice/opiekunowie prawni kandydatów zostaną o terminie spotkania poinformowani za pośrednictwem poczty elektronicznej na wskazany we wniosku adres e-mail.
4. Podczas warsztatów obserwowane będą przede wszystkim umiejętności społeczne: umiejętność nawiązywania relacji, gotowość do podejmowania zadań, funkcjonowanie w grupie podczas zabawy.
5. Jeśli dziecko posiada opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej lub orzeczenie
o potrzebie kształcenia specjalnego, i rodzice/opiekunowie prawni mają życzenie, aby
w procesie rekrutacji dziecka zastosować zalecenia zawarte w opinii lub orzeczeniu to powinni przedstawić powyższe dokumenty przed rozpoczęciem spotkania rekrutacyjnego.
6. W przypadku niestawienia się dziecka na spotkaniu rekrutacyjnym Szkoła nie wyznacza dodatkowego terminu, a nieobecność dziecka jest równoznaczna
z rezygnacją z dalszego udziału w rekrutacji.
7. Po spotkaniach rekrutacyjnych z dziećmi i rodzicami komisja przydziela każdemu kandydatowi punktację w przedziale od 0 do 30 pkt, która ma wpływ na uwzględnienie kandydata w drugim etapie rekrutacji.
8. Punktacja przydzielana jest w oparciu o przebieg spotkania rekrutacyjnego
z dzieckiem oraz z rodzicami (opiekunami prawnymi), po przeprowadzeniu przez Komisję rekrutacyjną analizy tych spotkań. Komisja rekrutacyjna ma na uwadze potrzebę budowy optymalnych zespołów w ramach tworzonych klas. Decyzja rodzica
o zgłoszeniu dziecka do rekrutacji w naszej szkole powinna być świadoma i podjęta na podstawie rzetelnej analizy metod i technik pracy stosowanych w naszej szkole oraz wartości wyznawanych przez szkolną społeczność.
9. W czasie prowadzonej rekrutacji, Szkoła nie udziela informacji zwrotnych dotyczących przebiegu spotkania rekrutacyjnego.
V.DRUGI ETAP REKRUTACJI
1. W drugim etapie rekrutacji komisja przyznaje punkty za spełnienie poniższych kryteriów, które sumują się z punktacją przyznaną w I etapie rekrutacji:
a) Rodzeństwo kandydata uczęszcza już do Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito
w Poznaniu lub jest jej absolwentem – 20 pkt
– wymagana dokumentacja – informacja umieszczona przez rodzica/rodziców we wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły potwierdzona oświadczeniem rodzica
o uczęszczaniu rodzeństwa do Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito
w Poznaniu;
b) Kandydat w roku szkolnym poprzedzającym rok rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej uczęszczał do Publicznego Przedszkola Cogito w Poznaniu – 10 pkt
– wymagana dokumentacja – informacja umieszczona przez rodzica/rodziców we wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły potwierdzona oświadczeniem rodziców/rodzica;
c) Kandydat jest dzieckiem pracownika Ogólnopolskiego Operatora Oświaty – 40 pkt
– wymagana dokumentacja – informacja umieszczona przez rodzica/prawnych opiekunów we wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły potwierdzona oświadczeniem rodzica o zatrudnieniu u Ogólnopolskiego Operatora Oświaty.
VI.TRZECI ETAP REKRUTACJI
1. Jeżeli drugi etap postępowania rekrutacyjnego, określony w pkt. V, nie da ostatecznego rozstrzygnięcia (kandydaci uzyskali w tym etapie równorzędne wyniki lub po zakończeniu tego etapu i przyjęciu osób, które spełniły choćby jedno z kryteriów z tej grupy, szkoła dysponuje wolnymi miejscami), przeprowadza się kolejny etap postępowania obejmujący łącznie następujące kryteria i liczbę punktów dla każdego kryterium:
a) wielodzietność rodziny kandydata – 15 pkt.
– wymagana dokumentacja: informacja umieszczona przez rodzica/rodziców we wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły potwierdzona oświadczeniem rodziców/rodzica oświadczenie o wielodzietności.
b) samotne wychowywanie kandydata przez rodzica – 10 pkt.
– wymagana dokumentacja: informacja umieszczona przez rodzica/rodziców we wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły potwierdzona oświadczeniem rodziców/rodzica oświadczenie o samotnym wychowywaniu.
Wielodzietność rodziny kandydata oznacza troje i więcej dzieci (zgodnie z art. 4 pkt 42 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe (Dz.U. 2023 poz. 900).
Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną chyba, że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (zgodnie z art. 4 pkt 43 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe ( Dz.U. 2023 poz. 900).
VI.KOMISJA REKRUTACYJNA:
1. Wnioski rozpatruje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
2. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.
3. Wyniki postępowania rekrutacyjnego podaje się do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, zawierającej imiona i nazwiska kandydatów oraz informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata postępowania rekrutacyjnego w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.
4. Listy zawierają imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia.
5. Rodzice/prawni opiekunowie kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia, w terminie zgodnym z terminarzem rekrutacji pisemnie potwierdzają wolę zapisu dziecka zakwalifikowanego do szkoły podstawowej, do której kandydat został zakwalifikowany.
6. Brak pisemnego potwierdzenia woli zapisu dziecka jest jednoznaczny z rezygnacją z zapisu do szkoły na rok szkolny 2024/2025.
7. Do szkoły przyjmuje się kandydata, jeżeli został zakwalifikowany do przyjęcia i rodzice potwierdzili pisemnie wolę zapisu.
8. Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły.
9. Listy zawierają imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia.
10. Rodzice/prawni opiekunowie kandydatów, którzy nie zostali przyjęci mogą:
1) złożyć wniosek do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata w terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych,
2) wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
3) złożyć do sądu administracyjnego skargę na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły. 11. Postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2024/2025 jest prowadzone w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji.
12. Rekrutację uzupełniającą przeprowadza się, gdy po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami.
13. Kandydaci, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym nie zostali zakwalifikowani w pierwszym i drugim etapie nie biorą udziału w rekrutacji uzupełniającej.
14. Postępowanie rekrutacyjne uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 jest prowadzone w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji.
VII. O przyjęciu dziecka do publicznej szkoły w trakcie roku decyduje dyrektor.
W systemie rekrutacji online zostanie wygenerowany wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami, które należy wydrukować, podpisać i dostarczyć do sekretariatu szkoły w terminie do 12 kwietnia 2024 r.
Oświadczenie o braku kontaktu z drugim rodzicem – pobierz
ul. Brzask (część ulicy)
: [nr 3]
ul. Marcelińska (część ulicy)
: nr 53, 55, 57, 59, 61, 63
ul. Nowotomyska (część ulicy)
: nr 2, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20
ul. Sierakowska (cała ulica)
: nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 15a, 16, 18, 20/26, 23, 28, 30, 32, 34, 36
ul. Szamotulska (część ulicy)
: nr 1, 1a, 3, 3a, 5, 5a, 7, 7a, 9, 9a, 11, 11a, 13, 13a, 15, 15a, 17, 17a, 19, 19a, 21, 21a, 23, 23a, 25, 25a, 27, 27a
Chcielibyśmy Państwa serdecznie zaprosić na nasze coroczne Drzwi Otwarte
w Publicznej Szkole Podstawowej Cogito w Poznaniu.
To wyjątkowa okazja, aby mogli Państwo razem z dziećmi bliżej poznać naszą placówkę, zobaczyć jak przebiegają zajęcia oraz dowiedzieć się więcej o naszym podejściu do edukacji.