Koło Dziennikarsko-Fotograficzne FOTA

fota_prostokat

 Koło powstało w 2019r. Pomysłodawcą koła był Paweł Hoffmann, który wspólnie z Zofią Głowacką stworzyli projekt pod nazwą „Projektanci Edukacji”. W ciągu roku szkolnego projekt przekształcił się w  Koło Fotograficzno-Dziennikarsko-Telewizyjne.

Nasz pierwszy projekt, wywiad z p. Januszem Mareckim, 87- letnim poznaniakiem, emerytowanym inżynierem, budującym w dorzeczu Eufratu i Tygrysu olbrzymie stacje transformatorowe. przeprowadziliśmy we wtorek 10. marca 2020r. dzień przed zamknięciem szkoły w związku z pandemią C-19 (zarząd OOO podjął taką decyzję kilka dni przed oficjalnym zamknięciem wszystkich szkół w Polsce). 

Pierwszym naszym dziennikarzem i prowadzącym była Jagoda Załacka (wtedy uczennica klasy VII). 
Przez lata skład zespołu się zmieniał, a jego główny team tworzyli: Aleksander Krasnoborski, Emila AstMarcelina BandaszViktor HöhnMatylda Krzywak.

W kolejnych latach dołączyły do nas: Antonina Piotrowska, Antonina Szymoszyn, 

Od września 2023r. skład zespołu to: Matylda Krzywak, Iga Ast, Malina Mączyńska i Maja Pietrzak.

W 2023r. Koło zmieniło nazwę na Klub Dziennikarsko-Fotograficzny FOTA, a jego głównym działaniem jest dokumentacja historii szkoły (fotografia, video), prowadzenie wywiadów z ciekawymi ludźmi, tak na żywo jak i on-line, oraz nauka sztuki dziennikarskiej (wg. wytycznych agencji Reuters).

Warto ich poznać.
Wywiady z ciekawymi ludźmi…

wywiad z p. Michałem Malinowskim
dyrektorem i kustoszem Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści MuBaBaO w Konstancicie pod Warszawą.

P. Michał zajmuje się innowacjami pedagogicznymi. Wymyśla różnego rodzaju narzędzia, które pomagają i usprawniają proces edukacyjny.
Sprawiają, że w szkole uczniowie czują się lepiej.

wywiad z p. Krystianem Karcz, nauczycielem etyki i EDB w PSP Cogito, autorem projektu „Uczę filozofować”.

P. Krystian opowiada o ciekawym podejściu do nauki za pomocą klocków MuBaBaO. 
W naszej szkole prowadził warsztaty 4K.

wywiad absolwentem PSP COGITO, Zbyszko Melosikiem.

Zbyszko będąc uczniem naszej szkoły został ogólnopolskim laureatem II Olimpiady Literatury i Języka Polskiego na etapie ogólnopolskim zorganizowanej przez Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

wywiad z dyr. Niepublicznego Akademickiego Liceum  Ogólnokształcącego, p. Dorotą Pilna.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Cogito w Poznaniu to niepubliczna szkoła średnia, która skupia się na podmiotowym i holistycznym podejściu do potrzeb ucznia, którego partnerem edukacyjnym jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pierwotna nazwa szkoły związana była z nazwą PSP Cogito, a w jej pierwszym roku działania 7 naszych absolwentów rozpoczęło w niej naukę.

 

 

Pierwsze samodzielne wywiady, jakie przeprowadzili nasi dziennikarze realizowane podczas cogitowskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego w 2019r. 

SUPER BOHATEROWIE
(zachęcamy do oglądania na pełnym ekranie)

Wywiad z ratownikiem medycznym
p. Konradem Pierzchalskim, który podczas pandemii Covid-19 był na „pierwszej linii obrony”.

Nasza praca dziennikarska
(zachęcamy do oglądania na pełnym ekranie)