Dziecięca ekspresja 2014/2015







Puka – sztuka
Pierwszy tydzień nowego kanonu „puka sztuka” przebiegł pod hasłem prehistoria. Wspólnie z uczniami cofnęliśmy się do samego początku. Rozmawialiśmy zatem o tym, co to w ogóle jest sztuka, jak mogła ona wyglądać w czasach prehistorycznych, czym i na czym tworzono, a także co przedstawiały malowidła naskalne. Po takim wstępie dzieci wcieliły się w role jaskiniowców, którzy przy pomocy węgla i farby tworzyli obrazy na pogniecionych – niczym ściana jaskini – arkuszach szarego papieru.
Czy papierowy stożek może być księżniczką? A kto powiedział, że nie! Fiona, pingwin z „Madagaskaru”, księżniczki i wiele innych postaci z bajek powstało na międzyoddziałowych zajęciach plastycznych w naszej nowej pracowni. Dzieci wykorzystując różnorodne materiały, w tym kolorowy papier, farby, pastele i krepinę sprawiły, że najróżniejsze postaci opanowały salę. Ograniczała nas wyłącznie wyobraźnia, a tej jak widać nie brakowało.
Swobodny tekst – Kosmici
W klasie I a powstał swobodny tekst. Wśród podanych przez uczniów propozycji, większością głosów został wybrany temat: „Kosmici”. Do wybranego tematu uczniowie stworzyli tekst.
Kosmici
Kosmici latają w Kosmos. Kosmici latają spodkiem. Kosmici mają hełmy. Istoty pozaziemski przemieszczają się między planetami.
UFO mieszka na Księżycu.
Istoty pozaziemskie mieszkają w Kosmosie.
Kosmici lubią badać. UFO nosi czerwone buty.
Do stworzonego tekstu uczniowie wykonywali ilustracje. Po zakończeniu prac, uczniowie omawiali i prezentowali wytwory swojej wyobraźni. Następnie dzieci wybierały pracę, która najbardziej im się podoba, uzasadniając swój wybór. Uczniom naszej klasy najbardziej spodobała się praca Marty Popielas, która została skserowana dla każdego ucznia. Następnie każde dziecko dorysowywało i wzbogacało oryginał o swoje pomysły. Wszystkie stworzone przez uczniów prace wraz z oryginałem pracy Marty zostały umieszczone na gazetce klasowej.