Serwis ten wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Pliki będą umieszczane na Państwa urządzeniu. W każdy momencie mogą Państwo zmienić ustawienia Państwa przeglądarki. Korzystanie z niniejszej witryny oznacza akceptację postanowień zawartych w Polityce prywatności
   ZAMKNIJ

Nowy rok szkolny w Cogito (notatka prasowa)

9 września 2020 autor: adminspectocogito

Tak powinno wyglądać ślubowanie na pierwszoklasistę w XXI wieku. Poznańska podstawówka pokazała jak to się robi.

Treść przysięgi składanej podczas pasowania na uczniów szkoły podstawowej w Poznaniu powinna być wersją obowiązującą we wszystkich polskich szkołach.

Ślubowanie na ucznia to wyjątkowo ważne wydarzenie w życiu każdego świeżo upieczonego pierwszoklasisty. To symboliczne przejście ze świata beztroskiej zabawy w przedszkolu, do świata nauki i pierwszych obowiązków. Dobrze by więc było, żeby zdezorientowane jeszcze dzieciaki wiedziały, o co właściwie chodzi.

Ślubuję, choć nie rozumiem

Tradycyjne ślubowanie w polskich szkołach ma co prawda swobodny charakter, ale z reguły dzieci beznamiętnie i bezrefleksyjnie powtarzają za nauczycielem lub dyrektorem tekst poważnej przysięgi, która w większości jest dla nich niezrozumiała i abstrakcyjna. Publiczna Szkoła Podstawowa Cogito w Poznaniu postanowiła to zmienić. Jej uczniowie złożyli przysięgę, której tekst został przygotowany specjalnie dla nich.

Wchodząc do społeczności Cogito – ślubujemy:
– myśleć o sobie, że jestem ważny,
– być sobą,
– marzyć każdego dnia,
– nauczyć swoich nauczycieli równie dużo, co oni nas,
– być uważnym,
– mieć otwarte serca na wszystkich ludzi i na ich inność.

Większość z nas składała przysięgę, która dziś brzmi już nieco archaicznie: Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Różnica jest diametralna.

Wersja dla rodziców

Po wzruszającej przysiędze pełnoprawnych już pierwszoklasistów z Poznania przyszła pora na ich rodziców. Oni także ślubowali, ale coś nieco innego. Obiecali spełnić wzruszającą prośbę dzieci:

Mamo, tato nie porównujcie mnie do nikogo.
Nie realizujcie moją osobą swoich ambicji.
Stwórzcie mi jedynie warunki do rozwoju,
bym mógł być sobą, a będę kim zechcę.

Autorką tekstu przysięgi jest jedna z nauczycielek szkoły Cogito – Joanna Wołodkiewicz. Naszym zdaniem jej treść powinna być wersją obowiązującą we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce.

(powyższa treść pochodzi ze strony www.edziecko.pl )

link do artykułu – kliknij tutaj