„Jak Polany stawały się chrześcijany”

25 lutego 2016

„Jak Polany stawały się chrześcijany”

Cele strategiczne projektu:

• upamiętnienie 1050 rocznicy Chrztu Polski;
  • uświadomienie uczniom, że chrzest księcia Mieszka I wprowadził Polskę na arenę dziejów Europy. Od 966 roku nasz naród stał się pełnoprawnym członkiem wspólnoty Zachodu.

Zarys projektu

29 lutego 2016 r.

Dzień Żywej Historii – cykl prowadzonych symultanicznie zajęć warsztatowych.

• Prezentacja dawnych rzemiosł i codziennego życia naszych przodków (np. krzesanie ognia) oraz przedstawienie uczniom historii księcia Mieszka i Dobrawy – kim byli Polanie przed przyjęciem chrztu przez Mieszka.
  • Warsztat garncarski.
  • Warsztat filcowania.
  • Warsztat tkactwa bartkowego.
  • Warsztat skórniczy.
  • Warsztat kulinarny „Od ziarenka do bochenka” (wędzarnia, mielenie ziarna na mąkę, rozbijanie ziarna na kaszę w stępie, pieczenie podpłomyków, gotowanie kasz wraz degustacjami dawnego jadła i napitków).

Piknik historyczny – uczta słowiańska od godz. 14.00 – 15.00 (boisko szkolne).

1 – 7 marca 2016 r.

• Poznanie postaci św. Wojciecha, biskupa praskiego, polskiego świętego uznanego przez Rzym, dzięki czemu Bolesław Chrobry mógł ubiegać się o koronacje na króla Polski.
  • Wycieczka do drukarni i wydawnictwa Pallottinum – wszystkie klasy.
  • Wycieczka klas 1-2 na Ostrów Tumski w Poznaniu. Zwiedzanie katedry, szczególnie Złotej Kaplicy, która była przygotowana jako grobowiec dla Mieszka I i Bolesława Chrobrego – doświadczenia poszukujące.
  • Doświadczenia poszukujące – muzeum Piastów w Gnieźnie – klasa 3.

8 marca 2016 r.

Podsumowanie projektu.