J. Polski

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

Rok Szkolny 2021/2022

 
Marcelina Bandasz – z drugą lokatą Laureatką III Olimpiady Literatury i Języka Polskiego na etapie ogólnopolskim.
Olimpiada zorganizowana przez Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Marcelinę do olimpiady przygotowały nasze polonistki panie: mgr Anna Busza i mgr Zofia Głowacka.
 
Marcelina podczas tej przygody poznawała tajemnice zagadnień językowych, interpretowała poezję, pisała rozprawki, a etap centralny zakończyła przyjaźnią ze Stanisławem Lemem oraz przygotowaniem wypowiedzi o fantastyce i grotesce w jego twórczości.

„Udział w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego bardzo mnie rozwinął. Oprócz wiedzy z zakresu gramatyki czy przydatnej umiejętności pisania różnorakich tekstów, Olimpiada zmieniła diametralnie moje podejście do poezji i interpretacji wierszy.
Uświadomiłam sobie, jaką swobodę daje język polski. Ten sam wyraz, w zależności od kontekstu i odpowiedniego użycia, może tworzyć śmiertelnie poważną sytuację lub bawić do rozpuku.

Konkurs zachęcił mnie do zapoznania sie z licznymi wybitnymi autorami, z których twórczością miałam przyjemność obcować. Zdaję sobie sprawę, że to, co poznałam, jest tylko maleńką częścią literatury, zarówno polskiej, jak i zagranicznej, ale dzięki Olimpiadzie z jeszcze większą ochotą i radością chcę odkrywać jej kolejne obszary” – komentuje uczennica.

Rok Szkolny 2020/2021


Zbyszko Melosik
– z pierwszą lokatą II Olimpiady Literatury i Języka Polskiego na etapie ogólnopolskim.
Olimpiada zorganizowana przez Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Zbyszka do olimpiady przygotowała nasza polonistka pani mgr Zofia Głowacka.
 
Nadrzędną ideą tego konkursu jest ugruntowanie wysokiej rangi języka polskiego i literatury polskiej w życiu społecznym i przyczynienie się do głębszego rozpoznania narodowej i europejskiej tradycji literackiej oraz tożsamości kulturowej.
 
Zbyszko w drodze do finału zmagał się z niełatwą materią języka polskiego, pisząc rozprawki, interpretując wiersze, prezentując wypowiedź na wybrany temat.
 
W III etapie zawodów, po części pisemnej, Zbyszko został zaproszony do części ustnej, w której zaprezentował przygotowane przez siebie wystąpienie na temat: „Juliusz Słowacki – pamięć poety” i odpowiadał na pytania zadawane przez członków komisji konkursowej ( w skład komisji weszli prof. Tomasz Chachulski, dr Ewangelina Skalińska, prof. Małgorzata Mikołajczak, prof. Aleksandra Norkowska).