Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą lub świerzbem

Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą lub świerzbem

1. Wychowawca klasy, w porozumieniu z pielęgniarką i dyrekcją szkoły, informuje rodziców wszystkich uczniów o konieczności systematycznego sprawdzania czystości głowy i skóry u dzieci.
  2. Pielęgniarka szkolna przeprowadza kontrolę czystości wśród uczniów, których rodzice wyrazili zgodę na objęcie ich profilaktyczną opieką zdrowotną.
  3. Pielęgniarka informuje dyrektora szkoły i grono pedagogiczne o skali zjawiska, rodzicom uczniów zarażonych przekazuje informacje o stanie czystości głowy i skóry ich dzieci i zaleca przeprowadzenie koniecznych zabiegów higienicznych. Informacja o zjawisku pojawia się na stronie szkoły. Jednocześnie pielęgniarka szkolna rozpoczyna akcję sprawdzania głów wszystkich uczniów.
  4. W przypadku występowania trudności w rozwiązaniu problemu np. w rodzinach niewydolnych wychowawczo, o niskim statusie socjoekonomicznym, psycholog szkolny nawiązuje współpracę z pracownikiem MOPR-u w celu udzielenia wsparcia tym rodzinom w rozwiązaniu problemu zakażenia wśród wszystkich domowników.
  5. W trudnych sytuacjach (przy dużym zasięgu występowania choroby, przewlekłym jej występowaniu, trudnych do rozwiązania przypadkach) dyrektor szkoły zwraca się o wsparcie do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Procedura wchodzi w życie w dniu: 29.08.2019 r.

Marzena Kędra
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito w Poznaniu