Wydawnictwo Tako – niebawem w Cogito

21 kwietnia 2017

Tako wydaje książki dla dzieci oraz publikacje z zakresu filozofii i historii sztuki.

Jednym z najistotniejszych celów jakie stawia sobie wydawnictwo jest promocja dobrej literatury i ilustracji dla dzieci.

Obecnie wydawnictwo poświęca wiele uwagi popularyzacji książek obrazkowych, uznając, że  są one pierwszym kontaktem dziecka ze sztuką.

Organizuje warsztaty literacko-plastyczne, multimedialne, spotkania z artystami, animacje czytelnicze w przedszkolach i bibliotekach, uświadamiając, że książką jest bezpośrednią inspiracją do dalszej twórczości dziecka i ważnym elementem jego edukacji kulturalnej. Jedną z ciekawszych form promocji literatury, jaką praktykuje Tako, jest lektura bajek w dwóch wersjach językowych („czytanie na dwa głosy”) połączone z projekcją ilustracji. Podczas takich zajęć dzieci odkrywają istnienie innego języka, a jednocześnie uzmysławiają sobie uniwersalność języka obrazu. Tako zajmuje się też również promocją i dystrybucją książek hiszpańskiego wydawnictwa Media Vaca.
Realizując zajęcia edukacyjne wydawnictwo współpracuje często z organizacjami kulturalnymi w kraju, m.in.: CSW Znaki Czasu, CSW Łaźnia, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Literatury w Warszawie, Instytut Cervantesa w Krakowie oraz ze stowarzyszeniami i fundacjami o podobnych zainteresowaniach. Współpracuje również stale z Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata.