„Urzeczywistnianie demokracji w życiu szkoły”

5 grudnia 2014
logo placówki

W dniach od 5 do 6 grudnia 2014 r. Fundacja Familijny Poznań oraz Polskie Stowarzyszenie Animatorów Pedagogiki Freineta było organizatorem ogólnopolskiej konferencji na temat „Urzeczywistnianie demokracji w życiu szkoły” z okazji przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o prawach dziecka.

Swoją obecnością zaszczyciła nas pani Elżbieta Walkowiak – Wielkopolski Kurator Oświaty.
W konferencji uczestniczyło 54 nauczycieli.

Pomysłodawcy konferencji przyjęli za C. Freinetem, że urzeczywistnianie demokracji nie może dokonywać się poprzez lekcje, wyuczanie prawideł, ani tym bardziej przez wyliczanie patetycznych sloganów. Urzeczywistnianie demokracji wymaga prawości, odwagi i zdecydowania, wszystkich cnót, o których co najmniej można powiedzieć, że nie pielęgnuje się ich przez posłuszeństwo i bierność, lecz przez działanie. Dlatego uznano, że nadrzędnym priorytetem konferencji będzie promowanie modelu, że „Demokracja oczekuje od szkoły wychowania czynnych i twórczych obywateli, o otwartych umysłach, obywateli zazdrośnie strzegących swych wolności i praw, ale również zdolnych do poddania się dyscyplinie, gdy tego wymaga współdziałanie dla słusznej sprawy”.

 1

2

Pani Elżbieta Walkowiak – Wielkopolski Kurator Oświaty

Konferencję rozpoczęły wykłady:

–      Wymiary respektu w społeczności szkolnej – prof. dr hab. Stanisław Dylak.

–      Czy z natury rodzimy się dobrzy? – dr hab. Maciej Błaszak.

–      Prawa bez obowiązków – obowiązki bez praw – mgr Piotr Wiliński – dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

3

Prof. Stanisław Dylak

 

W drugim dniu konferencji nauczyciele wzięli udział w warsztatach:

–      Prawo każdego ucznia do sukcesu – prowadząca E. Bury

–      Technologie są także dla dzieci – prowadząca I. Breguła

–      „Ściana – prawo do przestrzeni swobodnej wypowiedzi, ekspresji, demonstracji i twórczości” – prowadzące: Ewa Grzanka, Iwona Żyburska.

–      Szkołę i klasę traktujemy jak wspólne dobro – prowadząca K. Piwko

4

Warsztat – Prawo każdego ucznia do sukcesu.

5

Szkołę i klasę traktujemy jak wspólne dobro.