Uczniowie na Uniwersytecie Medycznym

26 października 2014

Uczniowie na Uniwersytecie Medycznym

27 października 2014r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2014/15 projektu „Mały Medyk” – Polska Akademia Dzieci na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Bez tytułu

Zgromadzonych uczestników przywitał Prorektor ds. Studenckich prof. dr hab. Edmund Grześkowiak. Uczniowie biorący udział w projekcie złożyli ślubowanie, wysłuchali uroczystego Gaudeamus. Każde dziecko otrzymało indeks, w którym gromadzić będzie zaliczenia obecności na następnych wykładach.

Pierwszy wykład na temat historii znieczulenia w medycynie wygłosiła Natalia Wesołowska, uczennica klasy V. Kolejno o darze życia – przeszczepach szpiku, opowiedziała zgromadzonym prof. dr hab. med. Danuta Januszkiewicz-Lewandowska z Klinika Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej.

Wśród młodych studentów znalazł się uczeń szkoły podstawowej Jaś (lat 8), który był dawcą szpiku dla swojej młodszej siostry Zosi. Dzięki Jasiowi, Zosi oraz ich rodzicom wszyscy mogli dowiedzieć się, jak to jest w rzeczywistości być dawcą.

Następnie Maciej Goliński – wolontariusz z Drużyny Szpiku opowiedział o Drużynie, kto ją tworzy
i dlaczego. Pokazał jak każdy, nawet całkiem młody, a także pełnoletni możne aktywnie działać dla dobra innych. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zadać własne pytanie prelegentom.

Żaneta Grzeszkiewicz