Tydzień Życzliwości

2 grudnia 2015

Od 23 do 27 listopada celebrowaliśmy w szkole życzliwość. Tydzień rozpoczął się naradą klasową podczas, której dzieci rozmawiały o życzliwości
i opracowały Kodeks Życzliwego Ucznia Szkoły Cogito.
Drugiego dnia uczniowie mieli za zadanie pomóc pracownikom naszej szkoły w codziennych obowiązkach. Dzieci sprzątnęły szkolny korytarz, pograbiły liście na szkolnym boisku, pomogły przy wydawaniu posiłków w przedszkolu oraz przy sprzątaniu po obiedzie w szkolnej stołówce.

Trzeci dzień nosił nazwę „Magia słów grzecznościowych na co dzień”. Dzieci otrzymywały od wychowawczyni naklejkę z sercem za każdorazowe użycie słów „proszę, dziękuję i przepraszam”. Na początku uczniom zależało jedynie na naklejkach, ale po chwili zauważyli, że używanie tych słów w stosunku do swoich kolegów i koleżanek, jak i ich słuchanie, zacieśnia więzi, a przy tym tworzy się niesamowita, przyjemna atmosfera. Uczniowie, którzy zdobyli największą ilość serc uhonorowani zostali tytułem Życzliwy Uczeń Cogito.

W czwartek stworzona została tablica ogłoszeń, na której uczniowie oferowali innym pomoc w zakresie różnych dziedzin – znalazły się oferty pomocy w czytaniu, matematyce, sporcie a nawet w myciu naczyń.

Ostatniego dnia nadszedł finał Tygodnia Życzliwości. Dzieci otrzymały serduszko, na którym napisały przyjazne słowa do innych uczniów
i pracowników szkoły. Wszystkie serduszka zebrane zostały w jedno Wielkie Serce Cogito, na którym każdy może przeczytać coś miłego.
Ten tydzień zdecydowanie poprawił atmosferę wśród uczniów i pokazał dzieciom, że życzliwość wcale nie musi dużo kosztować – wystarczy uśmiech, pomocna dłoń lub dobre słowo, które zawsze do nas wróci.