Serwis ten wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Pliki będą umieszczane na Państwa urządzeniu. W każdy momencie mogą Państwo zmienić ustawienia Państwa przeglądarki. Korzystanie z niniejszej witryny oznacza akceptację postanowień zawartych w Polityce prywatności
   ZAMKNIJ

Mi estas lernanto Cogito (Jestem uczniem Cogito)

9 marca 2020 autor: adminspectocogito

Lekcją esperanto zainaugurowaliśmy realizację projektu „Odezwij się do mnie”, którego ideą jest uwrażliwienie społeczności Cogito i jej najbliższego otoczenia na problem samotności osób starszych. „Odezwij się do mnie” ma na celu uświadomienie ludziom, nie tylko tym młodszym, że samotność jest chorobą XXI wieku i że kontakt z drugim człowiekiem, zwłaszcza rozmowa, jest naprawdę ważna. I że młodsi mogą wiele nauczyć się od poprzednich pokoleń

Dziś w klasie VI b gościła pani Irena Tomaszewska, prezes szczecińskiej filii Polskiego Związku Esperanto, a prywatnie babcia Mai.

Pani Irena nie tylko opowiedziała uczniom o twórcy esperanto, Ludwiku Zamenhofie i historii powstania języka, ale także o możliwościach, jakie stwarza jego znajomość, m. in. O tym. jak ułatwia podróżowanie i kontakty z ludźmi z całego świata. Bo wbrew powszechnie pokutującemu przekonaniu, wcale nie jest to język martwy i wciąż się rozwija.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć również przetłumaczony na esperanto unikatowy egzemplarz „Pana Tadeusza” i wysłuchać przeczytanej przez panią Irenę „Inwokacji”. Poznali również podstawowe zwroty, które stanowić mogą początek przygody z tym niezwykłym językiem.