Korzenie i skrzydła

24 listopada 2017

„Są dwie trwałe rzeczy, które możemy dać w spadku naszym dzieciom: pierwsze to korzenie, drugie – to skrzydła”.

1. Hodding Carter

W ostatnim czasie w naszej szkole odbywały się dni tematyczne, których tematem przewodnim były korzenie i skrzydła.

Dzieci poszukiwały swych korzeni i talentów tworząc drzewa genealogiczne. Drzewa były trochę nietypowe, ponieważ przy członkach rodziny dzieci zapisywały talenty konkretnych osób. W tym czasie mogły zastanawiać się, jakie one posiadają talenty i po kim je odziedziczyli.

Poza tym uczniowie tworzyli drzewa genealogiczne wybitnych postaci. Klasy pierwsze zajmowały się podróżnikami i odkrywcami. Klasy drugie mogły wybierać spośród biologów, chemików i fizyków. Klasy trzecie wybierały słynnych Poznaniaków. Klasy czwarte mogły przedstawić polskich literatów. Natomiast klasa piąta zgłębiała biografię wybranych, wybitnych sportowców.

Podczas poszukiwań informacji i twórczej pracy był czas na rozmowy o naszych korzeniach, o świadomości pochodzenia i o tym, co daje nam siłę w życiu. Ważnym wątkiem było dzielenie się talentami i pomaganie innym. Uczniowie otrzymali małe książeczki, w których mogli zaznaczyć, komu pomogli. Warto zastanawiać się, co robimy z naszymi talentami i jak je wykorzystujemy.