„Angażowanie – Umożliwianie – Umacnianie”

17 stycznia 2016
logo placówki

W dniach 15 – 16 stycznia tego roku w szkole Cogito odbyła się ogólnopolska konferencja zorganizowana przez Centrum Edukacji dla Przyszłości i Polskie Stowarzyszenie Animatorów Pedagogiki Freineta, wzięło w niej udział 120 nauczycieli oraz rodzice z Cogito.

Bardzo się cieszymy, że nasze zaproszenie przyjęły dr Marzena Żylińska i Elżbieta Tołwińska – Królikowska. W pierwszym dniu konferencji odbyły się dwa wykłady. Oba były niezwykle ciekawe i oba wywołały wiele emocji i dyskusji.

W swoim wykładzie „Uwierzyć w siebie. Jak w praktyce wykorzystać wiedzę o mózgu?” M. Żylińska podkreśliła, że bez odpowiednio dobrych relacji między nauczycielami i uczniami nie ma motywacji do nauki. To oznacza, że dobre relacje są fundamentem dla efektywnej nauki. Nasz gość stwierdził również, że „Komu szkoda czasu na budowanie relacji, bo jest skoncentrowany na realizacji programu, ten nie rozumie natury procesu uczenia się i nigdy nie będzie efektywnym nauczycielem”.

W drugim wykładzie „Szkoła poza szkołą” E. Tołwińska – Królikowska przedstawiła cele, działania i efekty realizacji zajęć poza szkolną ławką z uwzględnieniem specyfiki środowiska edukacyjnego i związane z tym aktywne i atrakcyjne formy uczenia się. Wykład był niezwykle inspirujący, a nauczyciele z pewnością wypróbują przedstawione pomysły.

Następnego dnia odbyły się warsztaty w czterech grupach tematycznych. Pierwszy prowadziła dr Marzena Żylińska o tym „Jak zaczynać zajęcia, żeby wykorzystywać ciekawość dzieci?”. Drugi nauczycielki ze szkoły Cogito wspólnie z uczniami przedstawili wybrane przykłady z realizacji autorskiego programu „Badacze w działaniu”. Program opiera się ona na szeroko pojętej swobodzie i aktywności dzieci w zakresie planowania zadań edukacyjnych, ich doboru, organizowania zajęć nie tylko w klasie i dla całej klasy, ale i własnych działań w szkole i poza nią. Natomiast K. Piwko zaproponowała nauczycielom tworzenie „Zimowych bajek opowiadanych zmysłami i ruchem”. Czwarty warsztat prowadziły W. Górska-Wolniewicz i M. Borowiak-Dostatnia dotyczył on zastosowania nowych technologii wraz z propozycją stworzenia „Narzędziownika nauczyciela XXI”.

Myślimy, że spotkanie w szkole Cogito będzie inspiracją dla wszystkich uczestników konferencji do poszukiwania nowej drogi w kierunku kształcenia dzieci i młodzieży w XXI wieku. Zachęcamy do poszukiwań i działań zmieniających polską szkołę!

 

1

2

3

4