Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

13 września 2017

Poznań, 4 września 2017 r.

Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele,

Rozpoczynamy rok szkolny 2017/2018. Jak zwykle w takich momentach dokonujemy planowania naszej pracy. Wszak znów stajemy przed naszymi uczniami. Co będziemy chcieli im zaproponować? Jaki będziemy mieć pomysł na rozbudzenie ich ciekawości poznawczej, aktywności twórczej, czy motywacji do myślenia i poszukiwania?

Współczesna szkoła stawia przed nauczycielem nowe wyzwania. Nie wystarczy już tylko dysponować ogromną wiedzą, która jest ogólnie dostępna dzięki programom edukacyjnym, czy multimediom. Niewątpliwie potrzebna jest zmiana paradygmatu postrzegania szkoły jako miejsca, gdzie przekazuje się fakty, daty, definicje i na czerwono wytyka błędy. Dlatego w naszej szkole jest przestrzeń na błądzenie i na kreatywność, a naszym priorytetowym celem jest budowanie nowej kultury uczenia się.

Postanowiliśmy, że pierwszy tydzień poświęcimy na integrację. Chcemy, aby pierwszakom szkoła przez cały okres nauki kojarzyła się z miejscem przyjaznym, dzięki któremu odkryją to, o czym dotychczas tylko słyszeli i marzyli. Zaś pozostali uczniowie nadal wzrastali w miejscu, w którym są szczęśliwi i mogą rozwijać skrzydła.

Naszego ucznia traktujemy jak twórcę a nie biernego obserwatora, inspirujemy do poszukiwania rozwiązań i rozwijania zainteresowań i nadal pragniemy tworzyć z naszymi uczniami wspólnotę Kreatorów Świata.

Nauczyciel w szkole Cogito, to animator rozwoju intelektualnego i osobowościowego ucznia. Aby umożliwić uczniom pełny rozwój, przygotowuje zajęcia, podczas, których możliwie wszyscy mogą znaleźć w nich coś, co je zaciekawi. Pasja i entuzjazm to najbardziej pożądane cechy każdego nauczyciela, bowiem kreatywne przekraczanie, czyli edukacja z wyobraźnią, przełamuje schematy myślenia i działania, pozwala odejść od encyklopedyzmu na rzecz kształcenia wyzwalającego samodzielność i inicjatywę w dostrzeganiu, formułowaniu i rozwiązywaniu problemów. Ważne jest zatem, dla nas, aby szkoła przekazując informacje uczyła je również analizować, oceniać i stawiać pytania.

Niech zatem innowacyjność i pomysłowość nauczyciela służy realizacji celów naszej szkoły, czyli angażowaniu uczniów do twórczego myślenia, praktycznego wykorzystania

zdobytej wiedzy oraz aktywnego udziału w życiu i właściwego pełnienia ról społecznych.

Rodziców zapraszamy do wspólnego towarzyszenia i współpracy.

Życzę wszystkim radosnego i bezpiecznego roku szkolnego.

Dyrektor szkoły Cogito

Marzena Kędra