Podróż w czasie – wycieczka do IPN

1 lutego 2019

W ramach obchodów 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego wybraliśmy się na poznańską Wildę do Instytutu Pamięci Narodowej. Trzy klasy piąte i jedna szósta to prawie setka uczniów spragnionych historycznych wrażeń.

Wizytę otworzył wykład Arkadiusza Małyszki, działacza opozycji antykomunistycznej, aresztowanego w czasach PRL-u za swoją działalność. Dowiedzieliśmy się od niego o wielu ważnych faktach związanych z Powstaniem i poznaliśmy tło historyczne wydarzeń sprzed 100 lat. Po tej części, podzieleni na trzy grupy, braliśmy udział w całej serii kolejnych wydarzeń. Odwiedziliśmy archiwum, w którym pracownicy IPN-u w pocie czoła skanują i fotografują niezliczone ilości dokumentacji. Ratowanie starych dokumentów za pomocą mikrożelazka? Fotografowanie tysięcy stron za pomocą specjalnych maszyn? Przesuwanie jedną ręką 6-tonowych regałów z teczkami? To wszystko dzieje się właśnie tu. Podobno teczki zmagazynowane w archiwum IPN ułożone (grzbietami!) jedna obok drugiej stworzyłyby odcinek długości 5km! Dokumentów wciąż czekających na archiwizację jednak jest tak wiele, że jak dotąd udało się ich przenieść do cyfrowej domeny ok. 1%!

Ogromną popularnością wśród uczniów cieszył się konkurs historycznego koła fortuny, w którym praktycznie wszystkim uczestnikom udało się zdobyć nagrody w postaci powstańczych rozetek, okolicznościowych koszulek, przypinek, pokrowców na tablety, toreb i plecaków z hasłami dotyczącymi polskiej historii.

Prawdziwą furorę zrobiły także liczne historyczne gry planszowe, w tym najnowsza, zjawiskowo wydana, bogata w drewniane elementy i nasycona graficznie „Niepodległa”.

Uczniowie obejrzeli również filmy produkcji IPN dotyczące Powstania. Po projekcji uczestnicy wycieczki z wypiekami na twarzy mogli dotknąć powstańczej broni prezentowanej przez umundurowanych twórców rekonstrukcji historycznych.

Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie pracownikom poznańskiego IPN i liczymy na kolejne spotkania w przyszłości!

Uczniowie i nauczyciele Cogito